Akce

Pocta Mahmúdu Darvíšovi

Vytisknout

Dovolujeme si Vás pozvat na kulturní večer věnovaný 75. výročí narození světoznámého palestinského básníka Mahmúda Darwíše (1941–2008), který se koná ve čtvtek 10. března v 19:00 v Knihovně Václava Havla v Praze (Ostrovní 13, Praha 1).

 

Speciálním hostem večera bude známý syrský literární kritik a znalec Darwíšova díla, pan Subhi Hadídí žijící v Paříži, který zmíní význam palestinského básníka v celosvětovém kontextu. Do českých souvislostí uvede Darwíše docent František Ondráš z Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK, jenž se dlouhodobě zabývá arabskou literaturou.

Básně přečtou herci Karel Dobrý, Sara Arnstein, Jiří Šimek, Daniel Brown, Hélène Genet, překladatel Burhan Kalak a Herbert van Lynden, hudebně je doprovodí Monika Načeva a Marwan Alsolaiman.

Večer zakončí ochutnávka palestinské kuchyně.

 

Mahmúd Darwíš

Lyrik, prozaik a novinář Mahmúd Darwíš (angl. Mahmoud Darwish) se narodil 13. března 1941 v galilejské vesnici Al-Birwa nedaleko Akry, zemřel 9. srpna 2008 ve věku 67 let v USA. Vydal na třicet básnických sbírek a jedenáct prozaických knih, které byly přeloženy do více než dvaceti jazyků. V češtině vyšla sbírka básní Přicházím do stínu tvých očí (překlad Burhan Kalak, Babylon, 2007) a sbírka povídek/esejů Deník všedního smutku (překlad Luboš Kropáček, Novinář, 1989). Darwíš získal řadu mezinárodních ocenění, v Evropě například francouzský Řád umění a literatury udělovaný francouzským ministerstvem kultury anebo Cenu nizozemského prince Clause a další.

Darwíš je básníkem vlasti, života a lásky, kterému se dostalo celosvětového uznání,“ uvádí překladatel Burhan Kalak, jenž přečte básně svého krajana v arabštině.

 

Večer je pořádán Přáteli poezie Mahmúda Darwíše ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, Velvyslanectvím Státu Palestina, Ústavem Blízkého východu a Afriky FF UK, Festivalem spisovatelů Praha, PEN klubem Praha, spolkem ARABFEST, Česko-arabským centrem kulturního dialogu INSAAN, festivalem Nad Prahou půlměsíc a Éditions Fra. Mediálně je podpořen literárními časopisy Tvar a A2.

 

Pozvánka na webu Knihovny Václava Havla:

http://www.vaclavhavel-library.org/cs/index/kalendar/933/mahmud-darwis-svetoznamy-palestinsky-basnik 

Událost na facebooku:

https://www.facebook.com/events/934149946670098/

Přidejte si nás

Insaan na Facebooku Insaan na Twitteru Insaan na Linkedin

Chci být informován

Podpořte nás

Chci darovat organizaci Insaan: Česko-arabské centrum kulturního dialogunebo ,- Kč