door.jpg

Aktuálně

Transeuropa Festival: krátké arabské filmy

Vytisknout

V pátek 11. května 2012 se v rámci Transeuropa Festival promítaly v kině Světozor krátké experimentální snímky arabských umělců. V rámci promítání proběhla i diskuze moderovaná Šádím Shanaáhem.

Anotace festivalu:

Ve svém druhém pražském vydání, Transeuropa Festival chce mluvit o hlavním tématu – nových formách politické mobilizace. Na obou stranách Středozemního moře vidíme lidi hledající sílu k vyjádření své nespokojenosti a k učinění konkrétních kroků pro změnu situace. Různé země a různé společnosti zjistily, že mají podobné potřeby. V tomto novém kontextu chceme nabídnout alternativní pohled na arabský svět prostřednictvím videí a diskuse, který usnadní různorodé porozumění jednomu z našich nejbližších sousedů.

Le Cinémathèque de Tanger, náš partner při této akci, pro nás připravil výběr krátkých filmů vytvořených arabskými filmaři a umělci. Skrze umělecké přístupy a různorodé techniky, jako jsou intimní příběh, video art a dokument, filmy ukážou rozdílné tváře arabských společností před arabským jarem.

Navazující diskuze se bude inspirovat tématy vznesenými ve filmech. Díky našim hostům, Marku Čejkovi z Masarykovy univerzity, Pavlu Baršovi z Karlovy univerzity, Šádí Shanaáhovi z Česko-arabského centra pro kulturní dialog a Yasirovi Danieli Reizkovi novináři a zpravodaji arabských periodik ve Střední Evropě, se pokusíme analyzovat příčiny, které dovedly arabské země k nedávným událostem arabského jara, dozvukům v Evropě a potenciálním souvislostem s minulou a současnou situací v Evropě a České republice.

 

Přidejte si nás

Insaan na Facebooku Insaan na Twitteru Insaan na Linkedin

Chci být informován

Podpořte nás

Chci darovat organizaci Insaan: Česko-arabské centrum kulturního dialogunebo ,- Kč