Rekonstruujete starší rodinný, například dvougenerační dům s terasou a balkonem a máte v úmyslu zde také vyměnit staré poškozené a nebezpečné zábradlí za nové? Pak bychom vám mohli doporučit nerezovou ocel.
Nerez není chrom – v první řadě bychom si měli ujasnit, co je to nerezová ocel, a co chromovaná konstrukční ocel. Pokud jste se někdy zúčastnili spanilých jízd nebo výstav veteránů, jistě jste tu zahlédli u některých automobilů krásné lesklé nárazníky, například u „embéčka“ Škoda 1000 MB. Nárazníky se tehdy zhotovovaly z běžné korozivní oceli, která byla potažena tenkou vrstvou chromu. Časem se ale chrom místy odloupal a nárazník „vykvetl“ korozí. To samé se může stát, jestliže si koupíte podezřele levné koupelnové doplňky, které nejsou nerezové, ale jen chromované.
Nerezová ocel také sice obsahuje chrom, a spolu s ním i molybden a nikl, ale tyto prvky jsou již zastoupené při tavbě oceli v její krystalické mřížce, čímž zajišťují odolnost vůči korozi za běžných atmosférických podmínek naprosto bez problémů. Antikorozivní vlastnosti však nejsou jediným důvodem, proč vám nerezové zábradlí doporučit, je to zároveň velmi pevná konstrukce, jejíž pevnost je srovnatelná s klasickým zábradlím z konstrukční oceli třídy 11 a 12 a se všemi ocelovými nosníky, jako jsou U profily, jöckely nebo železniční kolejnice. Můžete pak bez obav mít zábradlí na terase i na balkoně a klidně se o něj pevně zapřít a nic se nestane. Neprolomí se pod vámi, a pokud je dobře ukotveno do zdiva, nemůžete se s ním zřítit do propasti. Nerezová zábradlí se proto běžně využívají na výškových stavbách budov, na rozhlednách nebo třeba i na zaoceánských lodích, kde chrání pasažéry před pádem do moře. Nerezové zábradlí vás nezklame za žádných okolností a je celkem pravděpodobné, že přežije i vaše fyzické tělo, až jej tu odložíte.