Dnes funguje život na bázi kyslÃku. Bez nÄ›j nemůže na Zemi prakticky žádný organismus existovat, od Å™as až po lidi. ProÄ je ale pro nás právÄ› tento plyn tak důležitý, zvláštÄ› když je pouze v relativnÄ› nÃzké koncentraci okolo 21 %?
Â
Zde je potÅ™eba Å™Ãci, že tomu tak nebylo vždy. V dobách, kdy se zaÄaly vyvÃjet prvnà organismy, nebyl v atmosféře kyslÃk vůbec žádný. Teprve poté, co prvnà pÅ™edci dneÅ¡nÃch Å™as zaÄaly využÃvat k zÃskávánà energie fotosyntézu, se situace zmÄ›nila, a to dost drasticky.
Â
Â
Jen málokdo si uvÄ›domuje, že kyslÃk je v podstatÄ› jedovatý plyn. TÃm, že se dostal do atmosféry, a z nà pak i do moÅ™e. To způsobilo prvnà velké vymÃránà v historii naÅ¡Ã planety. Naprostá vÄ›tÅ¡ina organismů, které v té dobÄ› žily, vyhynulo. Ty zbylé se adaptovaly.
Â
Velmi brzy vÅ¡ak zjistili, že kyslÃk, aÄ jedovatý, je velmi reaktivnà a je velmi dobrým nosiÄem a zdrojem energie. Jako takový jej zaÄaly také využÃvat. Byl to totiž o mnoho efektivnÄ›jÅ¡Ã způsob než ten, který jsme znali z dÅ™ÃvÄ›jÅ¡ka.
Â
Â
NáslednÄ› se pak vyvinuly specializované orgány, urÄené právÄ› k zÃskávánà kyslÃku, nejprve žábry a pozdÄ›ji, když se život pÅ™esunul i na souÅ¡, plÃce. A tento systém funguje dodnes, i když je pravda, že obsah kyslÃku v atmosféře se znaÄnÄ› mÄ›nil.
Â
NapÅ™Ãklad v druhohorách byl mnohem vyÅ¡Å¡Ã, než dnes, pÅ™es 30 %. DÃky tomu mohl mimo jiné hmyz dosáhnout takových rozmÄ›rů, že byly k vidÄ›nà napÅ™Ãklad vážky s dvoumetrovým rozpÄ›tÃm kÅ™Ãdel. To dnes nenà možné, neboÅ¥ atmosféra nenà dostateÄnÄ› okysliÄená, aby mohla podporovat metabolismus takovýchto tÄ›l.
Â
I tak se vÅ¡ak bez nÄ›j neobejdeme, a rozhodnÄ› bychom mÄ›li tedy chránit i jeho producenty. Pokud se nám totiž podařà zlikvidovat i je, zniÄÃme tÃm v podstatÄ› život, jak ho známe. A to by byla mnohem vÄ›tÅ¡Ã katastrofa, než si kdokoliv z nás dokáže pÅ™edstavit, vÄ›tÅ¡Ã než i výbuch atomové bomby. Proto je potÅ™eba životnà prostÅ™edà chránit.